Pogoda w Sieradzu


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Otwórz mapę z podglądem meteogramu w nowym oknie.

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

Podobnie jak od wielu dni wyż znad Rosji obejmuje nie tylko jej rozległe obszary od Morza Czarnego po Półwysep Kola, lecz znaczne obszary Europy Wschodniej, w tym również wschodnie jego regiony. Wyż z ciśnieniem w centrum około 1030 hPa powoli wycofuje się na południowy wschód w rejon Morza Kaspijskiego, jednak północne regiony Półwyspu Skandynawskiego jeszcze przez kilka dni pozostawać będzie w słaboogradientowym polu podwyższonego ciśnienia Postępująca od zachodu płytka zatoka niżu znad Morza Norweskiego z zafalowanym frontem chłodnym rozmywać się będzie nad zachodnią połową i centrum kraju w polu ustępującego na wschód obszaru podwyższonego ciśnienia.

Na prognostycznych mapach temperatury i linii prądu możemy obserwować jak w suchej masie powietrza polarnego kontynentalnego napływającego z południowego wschodu szybko w godzinach okołopołudniowych, przy bezchmurnym niebie wzrastać będzie temperatura powietrza do 25/29°C. Jednoczenie od zachodu obserwujemy napływ chłodniejszej masy, powstaje wyraźny obszar, linia zbieżności na której formować się będą mniej lub bardziej intensywne zjawiska konwekcyjne. Początkowo w strefie przedfrontowej na zachodzie również wzrastać będzie temperatura, lecz nieco wolniej, ograniczana napływającym zachmurzeniem, w strefie frontu i za nim temperatura może spaść nawet o 10°C. Szczegóły numerycznej prognozy możemy analizować na naszych mapach i meteorogramach, a aktualne położenie stref zachmurzenia, opadów i burz na zdjęciach satelitarnych https://www.sat24.com/pl-pl/country/pl i zobrazowaniach radarowych https://awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ .

Największej ich intensywności możemy oczekiwać we wczesnych godzin okołopołudniowych do wieczora na froncie w szerokiej strefie od Koszalina przez Poznań po Wrocław i Sudety. Można spodziewać się opadów rzędu 30 mm/h, jednak w przypadku znaczniej rozbudowanych chmur Cumulonimbus -mogą być intensywniejsze, sygnalizują to na naszych meteorogramach czerwone „szpilki” zakończone kropką, można spodziewać się również pojawienia się gradu. Za frontem, w chłodniejszym powietrzu mogą występować słabe przelotne opady. W nocy, na skutek zaniku konwekcji tak opady, jak i burze powinny zanikać, „odradzając” się jutro i we czwartek nad wschodnią połową kraju, w chłodniejszej znacznie masie powietrza, przy znacznym zachmurzeniu, opadach przelotnych i burzach temperatura niewiele przekroczy 20-25°C, i to nie wszędzie.

Zwracamy uwagę na znaczą różnicę wilgotności powietrza w przekroju tropopauzy – od 15/18 mm w Legionowie i Tarnowie i Wrocławiu -23 mm ( https://modele.imgw.pl/cmm/... ) czy Monachium 29 mm - https://weather.uwyo.edu/cgi-bin... . Ryszard Klejnowski

28 maja, wtorek, 149 dzień 2024 roku; 7:15

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Sieradza

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Stan rzek w Polsce

Hydrologia - stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW


Mapa pokrywy śnieżnej w Europie

Mapa pokrywy śnieżnej w Europie

Dostępna jest także mapa w większej rozdzielczości.

Źródło: ZOZ CBK PAN


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAA


Szukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)